Ehliyet Sınavları 2018 İle Yılı İle Birlikte E-Sınav Şeklinde Olacak

ÖSYM sınavlarının bazılarında olduğu gibi e-Sınavlara ehliyet sınavlarıda dahil ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığının bir süredir pilot illerde uyguladığı Ehliyet Sınavı da 2018 yılında dahil olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın konu hakkında açıklaması :

”Millî Eğitim Bakanlığınca, 2018 yılından itibaren bütün illerde “e-sınav” salonlarının faaliyete geçmesiyle motorlu taşıt sürücü kursu sınavlarında kağıt ve kalem kullanımı sona erecek, adaylar soruları bilgisayar üzerinde cevaplayacak.

Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme Dşayetlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, pilot uygulama olarak 28 ildeki 32 e-sınav salonunda yapılan motorlu taşıt sürücü kursu “e-sınav”larının, bu yıl sonuna kadar 81 ilde yapılması sağlanacak.

Daha önce Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Malatya, Eskikent, Bursa, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Erzurum, Van, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Mersin, Kahramanmaraş, Hatay, Balıkesir, Denizli, Düzce, Konya, Afyonkarahisar, Antalya, Kayseri, Kocaeli, Manisa ve Tekirdağ´da bulunan e-sınav merkezlerinin bütün illerde faaliyete geçmesiyle 2018´den itibaren motorlu taşıt sürücü kursu sınavlarının kâğıt ve kalemle yapılması uygulaması sona erecek. Yurt geneline yaygınlaştırılacak e-sınav salonlarında, yılda 4 milyon 298 bin 770 adayın sınava girmesi öngörülüyor. Adaylar, yeni programla elektronik ortamda resim açıdan zengin soruları yanıtlayarak öğrendiklerini etkin biçimde sınavda uygulama fırsatı bulacak.

Hatalar en aza inecek

E-sınav uygulaması vasıtası ile, adaylar randevu sistemiyle en yakın tarihte sınava girebilecek, sınav bitiminde sonuçlarını hemen öğrenebilecek. Kullanıcı dostu bilgisayar ara yüzü ile adaylar, yanıt kâğıdında yanlış işaretleme, işaretlemeyi unutma gibi hatalardan kurtulacak. E-sınavlarda, işitme engelli vatandaşlar için resim, video, animasyon ve işaret diliyle sorular yer alacak. Yeni uygulama, soru ve yanıt kâğıdı baskısı, işçilik, tasnif, nakliye gibi maliyetlerin düşmesini de sağlayacak.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir