Farabi Değişim Programı Nedir?

Genel olarak “Farabi Değişim Programı” Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci Değişim Programı, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri içeriğinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve hekime düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim uygulamasıdır.Daha çok yatay geçiş yapamayan öğrencilerin başvurduğu şeklidir.

Farabi Değişim Programı, öğrenci ya da öğretim üyelerinin bir ya da iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini hedeflemektedir.

Türkiye sınırları içinde örgün eğitim veren yüksek öğretim kurumlarında okuyan ön lisans, lisans, yüksek lisans ve hekime öğrencileri ile idari kadroda yer almayan bütün öğretim üyeleri Farabi programından yararlanabilir.

Yüksek lisans ve hekime öğrencileri hazırlık, bilimsel hazırlık zamanları ve asıl eğitimin ilk döneminde Farabi değişiminden faydalanamazlar.

Her öğrenci bir defaya mahsus olmak suretiyle, 1 ya da 2 dönem için Farabiden yararlanabilir. Öğretim üyeleri ise değişim programına istedikleri ölçüde müracaat yapabilirler.

Öğrencilerin akademik dereceleri ön lisans ve lisans da 2/4 yüksek lisans ve hekime da ise 2,5/4 ve üzeri olması gereklidir.Değişim 2.sınıfta başlıyor.

YÖK, Farabi Değişim Programına katılan öğrencilere karşılıksız olarak burs veriyor.

Yalnızca üniversitenin anlaşmalı olduğu üniversitelerden birinde Farabi Öğrencisi olunabiliyor. Anlaşmalı olan üniversitelerin hangileri olduğunu kendi Farabi Kurum Koordinatörlüğünüzün internet sayfasından öğrenebilirsiniz.

Genelde Şubat- Mart aylarında müracaatlar alınıyor.

Detaylı bilgilere aşağıdaki urllerden erişebilirsiniz.

YÖK Farabi El Kitabı

YÖK Farabi Cep Kitabı

YÖK Farabi Değişim Programı Sitesi

İlgili Haberler

Farabi Değişim Programı Nedir?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir