Google Akademik Nedir? Google Akademik İle Makale Tarama

Google Akademik Nedir?

2004 Yılında hizmete Google tarafından sokulmuştur. Google Akademik makale yazanlara ciddi imkanlar sağlıyor ve araştırmacılar için büyük bir kütüphane hizmetidir. Bu hizmet ile tezler, makaleler ve daha birçok çalışma yapmak için önemli bir kaynak sağlamaktadır.

Google akademik makalelerde ve makaleler arasında arama ve tarama yapmak için kullanılan bir hizmettir.

Google Akademik Kulanım Avantajları

  • Google Akademik hizmeti içinde en önemli özelliklerinden biri, kendi istediğiniz ve çalıştığınız makaleler ve yayınlar ile kütüphanenizi oluşturabiliyorsunuz. Bu hizmet için google hesabınızın olması ve bu hesapla Google Akademik sayfasında oturuma katılmış olmanız gerekiyor.
  • Uyarı özelliği ile belirlediğiniz konularla ilgili yeni makaleler yayınlandığında mail olarak size haber veriliyor.
  • İstediğiniz dil ve seçenekte birçok özellikle arama yapılmasını sağlayabiliyorsunuz.

Google Akademik Kullanımı

Arama yapmak için kullanıcı oturum açmak zorunda değil. Oturum açıldığında kullanılabilecek bazı özellikler karşınıza çıkıyor sadece.

Google akademik kullanmak için https://scholar.google.com sayfasına giriyoruz. tıpkı google araması yapar gibi anahtar kelimelerimiz kullanarak arama yapabiliriz.

Google Akademik hizmetinin en önemli avantajı güncel yayınlanmış kaynaklara ulaşılmasını sağlamasıdır.

Alıntılama yaptığınızda en güncel kaynağın hangisi olduğunu görmenizi saplamaktadır.

Üniversitelerin ulaşma imkanı verdiği veritabanlarına ulaşma olanağı olmayan araştırmacılar için oldukça iyi bir hizmet diyebiliriz.

Arama yaparken herhangi bir dil veya sadece Türkçe kaynaklarda tarama yapmasını isteyebiliriz. Bu özellik bir çok kolaylığı da beraberinde getirmektedir. Bu özellik araştırmamızın kapsamında kullanacağımız kaynaklarımızın alanını da etkilemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir