Muhasebe ve Finansman Öğretmeni Adayları İmza Topluyor

Sosyal medya ve farklı platformlarda sesini duyurmak isteyen bir çok grup gibi Muhasebe ve finansman öğretmenliği bölümü mezunları imza topluyor.

İmzalamak Tıklayınız.

“Muhasebe ve finansman öğretmenliği bölümü mezunu olarak bizler; uğradığımız haksızlığı dile getirebilmek için böyle bir adım atma gereği hissediyoruz.

Öncelikle bölüm mezunlarının mali müşavir olamama sıkıntısı var. Bu yargı kararıyla da olsa şimdilik aşılmış gibi. Ayrıca diplomalarımızla Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) içinde yer alan Muhasebe ve Finansman kadrolarına kabul edilmiyoruz. Yani şu anda elimizde sadece Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği kadrolarına atanmak kalıyor. Ve asıl sorun burada başlıyor. Söz konusu bölüme bizle beraber İşletme Öğretmenliği mezunları da 1. öncelikli olarak atanabiliyor. Belki bunda da bir sorun gözükmeyebilir. Ancak İşletme Öğretmenliği mezunu arkadaşlarımız bizim bölümümüze atanırken aynı zamanda Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği kadrolarına da 1. öncelikli olarak atanabiliyorlar. Bölümümüz ortalama 80 puanla kapatıyorken İşletme Öğretmenleri 40-50 puanlarla Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliğine atanıyor. Asıl vahim olanı ise bu arkadaşlarımız atanıp aday memurluğu kalktıktan sonra da bizim yüksek puanlarla atanamadığımız Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği kadrolarına alan değişikliği yoluyla geçiyorlar. Zaten her sene ortalama 70-80 olan bölümümüz öğretmen alımı bu sebeple çok düşük kalıyor. Bu yüzden yıllardır yüksek puanlarla atama bekleyen arkadaşlarımız var. Hali hazırda yaklaşık 1000 ila 1500 arası mezunumuz var. Bunun içinde İşletme Öğretmenliği mezunları da var. Atama sayılarımızın biraz daha da iyileştirileceği göz önüne alınırsa bile en az 6-7 senede eritilebilecek bir sayı bu. Bu adaletsizliğin giderilmesi için Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliğine atananların Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği kadrolarına alan değişikliği yoluyla geçişlerinin önlenmesi gerekir.

Sonuç olarak bizler ortada var olan eşitsizliğin giderilmesini ve hakkaniyete uygun bir dağılımın yapılmasını istiyoruz.” paylaşımıyla seslerini yetkililere duyurmaya ve isteklerinin yerine getirilmesini istiyorlar.

İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir