Özel Okul Teşvik Başvuruları 10 Ağustos´ta Başlayacak

Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullarda öğrenim görecek öğrencilere eğitim ve öğretim desteği için müracaatları, 10 Ağustos 2017 ile 6 Eylül 2017 tarihleri arasında alınacak.

5580 Sayılı Kanun Kapsamındaki Özel Okullarda Öğrenim Gören/Görecek Öğrenciler İçin Verilecek Eğitim ve Öğretim Desteği Uygulama e-Kılavuzu yayımlandı. Buna göre, eğitim ve öğretim desteğinden faydalanmak isteyen öğrenciler, e-okul, özel okullar ise MEBBİS üzerinden 10 Ağustos-6 Eylül´de müracaatlarını yapabilecek.

Tercih yapmaya hak kazanan öğrencilerin isimleri, 7 Eylül´de Bakanlığın web sitesinde yayımlanacak ve aynı gün öğrencilerin tercih prosedürleri de başlamış olacak. 14 Eylül´e kadar devam edecek olan tercih sürecinin sonrasında 15 Eylül´de yerleştirme sonuçları ilan edilecek ve 15-22 Eylül´de nakil ve net kayıt prosedürleri yapılacak. Başvurularda 75 bin kişinin belirtilen tarihlerde özel okullara kayıt yaptırmaması durumunda tekrar tercih alınmadan öğrencilerin önceki tercihleri doğrultusunda ek yerleştirmeler yapılacak ve 29 Eylül itibarıyla 2017-2018 öğretim yılı eğitim ve öğretim desteği prosedürleri sonuçlanmış olacak.

Takvim dikkatle incelenmeli
Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, velilerin e-kılavuzda bulunan takvimi dikkatle incelemelerini istedi. İster resmi isterse özel okula devam eden öğrencilerin veli ya da vasilerinin destekten faydalanmak için kayıtlı oldukları okulların müdürlüklerine başvuru etmeleri gerektiğinin önemini vurgulayan Şamlıoğlu, bir okulda kaydı bulunmayan okul öncesi öğrencilerinin velilerinin ise okul öncesi eğitimi yapılan resmi ya da özel okula aday veya net kayıtlarını yaptırarak desteğe başvuru edebileceklerini bildirdi. Öğrencilerin eğitim ve öğretim desteği kapsamında 15 tercih hakkı bulunduğunu hatırlatan Şamlıoğlu, kayıt yaptırmayı düşündükleri okulların kayıt ücretleri ile diğer şartları ile ilgili yeteri kadar bilgi edindikten sonra tercih yapmaları konusu ile ilgili velileri uyardı.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl özel okullarda okuyan öğrencilere verilen eğitim ve öğretim desteği kapsamında 2017-2018 öğretim yılında, okul öncesi eğitim kurumlarında okuyan öğrencilere 3 bin 60 lira, ilkokul ve temel liselerde öğrenim gören öğrencilere 3 bin 680 lira, ortaokul ve diğer liselerde öğrenim gören öğrencilere ise 4 bin 280 lira destek ödemesi yapılacak. Ayrıca 2017-2018 öğretim yılında okul öncesinde 6 bin, ilkokul, ortaokul ve liselerde 15 biner, temel liselerde ise 24 bin olmak suretiyle toplam 75 bin öğrenci ilk defa bu destekten faydalanma imkânı bulacak.

 

ÖZEL OKUL TEŞVİK DESTEĞİ ALMA ŞARTLARI

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Okul öncesi eğitimde 19 Mart 2011 ile 19 Eylül 2012 tarihleri veya arasında doğmuş olmak.
  • İlkokul birinci sınıflarda 30 Eylül 2016 tarihi itibariyle kayıt şartlarına sahip olmak
  • Beşinci sınıfa devam edecekler 19 Eylül 2016 tarihi itibariyle ortaokul veya imam-hatip ortaokulu kayıt şartlarına sahip olmak.
  • Ortaöğretime devam edeceklerin kurumlarının kayıt şartlarına sahip olmak,?*Eğitim öğretim desteği alırken 2015-2016 eğitim öğretim yılı sonunda sınıf tekrarı yapmamış olmak,?
  • Resmi/özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olmak,?
  • Eğitim ve öğretim desteği almak istediği okul türünün kayıt ve nakil şartlarına haiz olmak,?
  • 5580 sayılı Kanunun 12’nci Maddesi çerçevesinde eğitim ve öğretim desteğinden faydalanmamış olmak.

Kılavuza ulaşmak için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir