Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Yapmak

 

Uzaktan Yüksek Lisans Ne Şekilde Uygulanır?

Uzaktan yüksek lisans uygulamaları internet üzerinden yürütülür. Dersler genelde mesai saatleri dışında, akşam vakitlerinde yapılır. Belirlenen saate öğrenci üniversitenin çevrimiçi ders sistemine giriş yapar ve ilgili dersin öğretim elemanından dersi çevrimiçi olarak dinler, soru sorabilir.

Dersler canlıdır, eş zamanlı olarak gerçekleşir. Çoğu üniversitede öğrencilerin dersi daha sonra yeniden dinleyebilmesi için dersler kayıt altına alınır.

Sınavlar Nasıl Yapılır?

Bu uygulamada dersler ve bazı durumlarda vize sınavları bilgisayar karşısında gerçekleştirilmekte iken, final sınavları sanal ortamda değil ilgili üniversitenin dersliklerinde yapılmaktadır.

Uzaktan Yüksek Lisansın Avantajları

Uzaktan eğitim bilhassa çalışanlar ve hali hazırda örgün bir yüksek öğretim programına kayıtlı öğrenciler için zaman sorununi ortadan kaldırmaktadır.

Derslerin kayıt altına alınması, öğrencinin ilgili dersi sınırsız sayıda yeniden etmesine imkân sağlar. Bu da öğrencinin başarılı olmasını artırmaktadır.
Sınava hazırlanırken, daha önce alınan derslerin yeniden dinlenmesi öğrenciye büyük bir basitlık sağlamaktadır. Örgün eğitimde böyle bir imkân bulunmamaktadır.

 

Başvuru Koşulları Nelerdir?

Uzaktan Yüksek lisans müracaat koşulları, tezli ve tezsiz yüksek lisans müracaat koşulları ile genel olarak aynıdır. Ayrıca, müracaat koşulları üniversiteler arasında farklılık da gösterebilmektedir. Bu bakımdan adayların direkt olarak başvurmayı düşündükleri üniversiteler ile iletişime geçmeleri tavsiye edilmektedir.

 

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Diploması

Uzaktan yüksek lisans uygulamalarından mezun olanların diplomalarında üniversitenin seçimine göre “uzaktan … yüksek lisans programı” ibaresi bulunabilir. Fakat örgün eğitim yüksek lisans uygulamalarından alınan diplomadan herhangi bir farkı bulunmamaktadır, öğrenci örgün eğitime eş biçimde tüm haklardan faydalanabilir.

Yeni yönetmeliğe göre Uzaktan eğitim ibaresinin olacağı belirtilmiştir.

Uzaktan Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil Ettirilebilir mi?

Yasal anlamda öğrenci oldukları için askerliklerini enstitüden almış oldukları öğrenci belgesiyle tecil ettirebilmektedir.

Bu konumuz da ilginizi çekebilir: Uzaktan Yüksek Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler

İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir