Yökdil Sınavı Nedir?

YÖKDİL sınavı Yeni YÖK’ün projelerinden biridir. YÖKDİL sınavı akademik başvurularda dil sınavı ile ilgili gelişmelerin olması için başlatılan bir sınavdır. Bu sınavın bir çok yerde kullanılabilir olması YÖKDİL’i tercih edilmesini sağlamıştır. Yüksek Lisans ve Doktora başvurularında projelerde çalışan insan sayısının artırılmasında ve daha bir çok yerde geçerli olan dil sınavlarının çok zor olduğunu biliyoruz. YÖKDİL sınavının ilki yapıldığında sınava girenlerin birçoğu sınavın çok kolay olduğunu belirtmişti. YÖKDİL sınavı gibi sınavlar öğrencilerin ve akademisyenlerin alternatif bulabilmeleri için önemlidir.

 

YÖKDİL Sınavının sorularının hazırlanması sürecini Ankara Üniversitesi yürütmektedir. YÖKDİL sınav organizasyonu ve uygulanması ise Anadolu Üniversitesi ile yapılmaktadır.

YÖKDİL ile YDS arasında sınav zorluğu açısından girenlerin belirlemelerine göre cidii bir oran bulunmaktadır. YÖKDİL YDS sınavına göre daha kolay olarak değerlendirilmektedir. YÖKDİL sınavındaki başarılı olmuş birçok kişininde belirtmelerine göre sınavda çok zorlanmadıklarını söylemişlerdir.

 

İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir